Pripremite se za izračun poreza na zaradu od kriptovaluta

Cryptocurrency – kriptovaluta zajednički je naziv za digitalni novac. Kriptovaluta djeluje na osnovi kriptografskih algoritama, a ima sve osobine prave valute, osim što iza njih ne stoji autoritet države i postoje samo u elektronskom obliku.

Kriptovalute su u izravnom posjedu fizičke ili pravne osobe i ne čuvaju ih  banke ili drugi pružatelji financijskih usluga. Kao vlasnik imate pristup svojim kriptovalutama pomoću takozvanog “privatnog ključa”, ključa koji odražava pravo vlasništva na odgovarajući iznos jedinica kriptovaluta unutar mreže.

Slanje i primanje kriptovaluta odvija se izravno od osobe do osobe, u/iz digitalnog novčanika (crypto wallet).

Upravno zbog velikog interesa za ovo tržište i razvoj nekoliko stotina kriptovaluta bilo je potrebno odrediti i financijsko-računovodstveno praćenje ove vrste imovine, a time i osnovicu za obračun poreza.

Fizičke osobe i porez na dohodak od kapitala

Oscilacije tečajeva virtualnog novca omogućuju brzu zaradu, ali mogu donijeti i velike gubitke. Iako tržište kriptovaluta u Hrvatskoj nije zakonski regulirano, to ne znači da tržišni igrači ne podliježu plaćanju poreza.

Na oporezivanje poslova fizičkih osoba s kriptovalutama odnosi se Zakon o porezu na dohodak te kupnju kriptovaluta tretira kao oblik financijske investicije na tržištu novca, a ostvarenu dobit prilikom prodaje tretira se kao dohodak od kapitala.

Dodatno, važno je napomenuti i da kupnja roba i usluga uz plaćanje kriptovalutama nije oslobođena plaćanja poreza. U takvim slučajevima kriptovalute se koriste kao sredstvo plaćanja, ali u poreznom smislu ostaju financijska imovina i potrebno je platiti porez na realiziran kapitalni dobitak.

Prilikom transakcija kriptovalutama plaća se porez po osnovi kapitalnih dobitaka ostvarenih na razlici između kupovne i prodajne cijene umanjenih za eventualne transakcijske troškove.

U poreznom tretmanu transakcija kriptovalutama Porezna uprava poziva se na presudu Suda Europske unije.

‘Trgovanje bitcoinima smatra se financijskom transakcijom, sukladno presudi Suda EU-a u predmetu C-264/14 od 22. listopada 2015., te se slijedom prethodno navedenog na dohodak ostvaren po osnovi trgovanja bitcoinima, kao i svim ostalim kriptovalutama, plaća porez na dohodak po osnovi kapitalnih dobitaka jer se radi o dobitku po osnovi kupoprodaje te kripto, odnosno virtualne valute, što je ekvivalent instrumentima tržišta novca. Porez se plaća na razliku između nabavne i prodajne cijene umanjenoj za možebitne troškove trgovanja’, navodi se u tumačenju Porezne uprave o poreznom tretmanu kapitalnih dobitaka po osnovi transakcija kriptovalutama.

Porez se, u Hrvatskoj, od ove godine plaća po stopi od 10 posto, a potom se uvećava za prirez prema mjestu prebivališta.

Tako plaćeni porez smatra se konačnim, što znači da se ne uzima u obzir u godišnjem obračunu poreza na dohodak te porezni obveznik po toj osnovi ne mora podnijeti godišnju poreznu prijavu.

Kako obračunati, platiti i evidentirati porez?

Treba naglasiti da trgovinske platforme i mjenjačnice ne obračunavaju niti naplaćuju porez automatski, već su korisnici dužni samostalno voditi evidenciju transakcija i na godišnjoj razini prijaviti eventualne kapitalne dobitke i platiti odgovarajući porez.

Dakle porez se plaća nakon zamjene kriptovaluta za neku službenu valutu (kuna, euro, američki dolar…) ili kupnju robe/usluga kriptovalutom, pod uvjetom da su ostvareni kapitalni dobici.

Porezni obveznik dužan je obračunati i platiti porez najkasnije do kraja veljače tekuće godine za primitke ostvarene u prethodnoj godini, do kada Poreznoj upravi treba dostaviti i ispunjeni JOPPD obrazac. U obrascu se evidentiraju sve transakcije (kupnja, prodaja) realizirane u prethodnoj godini i obračunava ostvarena kapitalna dobit.

Princip je da se za svaku prodaju kriptovalute kupljene unazad dvije godine izračuna razlika cijene. Ostvarena dobit podliježe oporezivanju, a ostvareni gubitak i transakcijski troškovi (provizije) odbijaju se od porezne osnovice. Na poreznu osnovicu obračunava se porez po stopi od 10 posto plus odgovarajući prirez. Za dokaz o provedenim transakcijama potrebno je priložiti potvrde o kupnji i prodaji te račune o transakcijskim troškovima.

SAPIENTIA Nova može Vam pomoći utvrditi poreznu obvezu s osnove trgovanja i prodaje kriptovalutama. Obratite nam se s povjerenjem na crypto@sapientia.hr.

Cijena naše usluge za fizičke osobe ovisi o količini transakcija i složenosti obračuna, a kreće se od minimalno 450 kuna po obračunu. Konzultacije vezano za porezna pitanja o kriptovalutama možete ugovoriti putem crypto@sapientia.hr ili pozivom na +385 01 619 42 00. Cijena konzultacija iznosi 450 kn/sat.

Pravne osobe i porez na kriptovalute

U 2019. godini IASB i IFRS odbor za interpretaciju standarda izdali su mišljenje o primjeni međunarodnih standarda na kriptovalute, odnosno o primjeni standarda za evidenciju kripto imovine.

IFRS IC zaključio je da posjedovanje kriptovaluta treba obračunavati prema MRS-u 38- Nematerijalna imovina, osim ako se ne drže za prodaju u redovnom tijeku poslovanja, u tom bi se slučaju primjenjivao MRS 2 – Zalihe.

“Trgovac kriptovalutama”- robni posrednik mogao bi mjeriti svoje zalihe kriptovaluta po fer vrijednosti umanjenoj za troškove prodaje.

Promjene vrijednosti podliježu obračunu poreza na dobit.

SAPIENTIA Nova može Vam pomoći pri sastavljaju računovodstvenih politika, te utvrditi poreznu obvezu s osnove trgovanja i prodaje kriptovalutama. Obratite nam se s povjerenjem na crypto@sapientia.hr